Історія Вифлеємського вогню миру
«Одного різдвяного вечора року 1988
постукала у двері одна старша, кульгава пані…» Бертль Ґрюнвальд
У 1986 році в рамках передріздвяної акції «Світло з темряви», яка була найбільшим проектом такого типу, кожен жертводавець міг у знак подяки за його допомогу храму, отримати символ миру у формі маленького полум’я з місця народження Ісуса – Вифлиєму. Цей акцію започаткувало австрійське радіо з міста Лінц. Вогонь миру нагадував, що Ісус віддячить усім, хто йде йому назустріч. Через передачу вогню миру люди несли добру вістку, щасливу новину про народження маленького Ісусика. Вогонь миру був запалений у Вифлиємі одним малюком з Австрії і транспортований під особливим наглядом багатьох спецслужб до Австрії. Завдяки залізничному сполученню, Вогонь був розповсюджених 24 грудня по всіх містах. Початок розповсюдження Вогню серед скаутів світу Одного різдвяного вечора року 1988 постукала у двері одна старша, кульгава пані до Бертля Ґрюнвальда, австрійського скаута у Відні. Їхнє знайомство обмежувалися банальним спілкуванням у коридорі, привітаннями під час випадкових зустрічей чи звичайними побутовими розмовами. Тому й були такими несподіваними ці відвідини. «Ви все ж таки є скаутом. Я якраз, щойно з вокзалу, взяла собі Вифлиємський вогню миру. Подумала, що і для вас має він велике значення. Хочете, я з вами можу також ним поділитися?» Звичайно ж, він захотів. Пройшов рік, і минулорічні передріздвяні події пішли у забуття… На сходинах скаутської групи третього віденського гуртка відбувалося обговорення плану діяльності на різдвяні свята. В той час О.Пош і Б. Грюнвальд були виховниками цієї групи. Вони запропонували зайнятися розповсюдженням Вифлеємського вогню миру, і розпочати цю традицію вже з тогорічних різдвяних свят. Цю пропозицію палко підтримали і юнацтво радісно сприйняло пропозицію. Вже того ж року до акції підключилося більше ніж 70 скаутів – як з Відня, так і з цілої Австрії. В перші роки скаути Відня були відповідальними за цю акцію, але з часом кураторство нею перебрало на себе центральне керівництво організації. Бертль Ґрюнвальд пише: 1989 рік Вчасно ми згадали про скаутські групи з Польщі, Чехії та Угорщини, які проводили свою діяльність у Відні. 1989 рік став доленосним для Європи. Відбулося всенародне повстання на Сході Європи. Ми не мали права обминути цей «дарунок» долі і не скористатися з можливості. Нам вдалося передати Вогонь нашим друзям у Празі, Кракові і Будапешті. Таким чином, угорські скаути розповсюдили Вогонь миру до Румунії. Вогонь запалав і в непереможному Темесварі!!! До цього часу у всіх комуністичних державах було заборонені будь-які намагання звертатися до релігії, а тим більше і належати до будь-яких молодіжних і громадських організацій. Після всенародного повстання понад 100.000 молодих юнаків та юнок відновлюють чисельні молодіжні організації на теренах колишнього СССР.
1990 рік Поширення Вогню по всій території Угорщини. Скаути Братислави організовують розповсюдження Вифлеємського вогню миру по Словаччині за допомогою різдвяно прикрашеного поїзда і відвідують 72(!) міста. Згадує один скаут із Братислави «…всюди співали різдвяні пісеньки…було чудово спостерігати, як після сорока років поневолення, люди мають можливість знову пізнати християнський гуманізм і відродитися духовно» У Польщі вогонь підкорив Краків, Катовіце, Вроцлав і дійшов аж до Варшави. Чехія: один чеський скаут з Брно за допомогою залізничного сполучення поширив Вогонь до Праги.
1991 рік Словенські скаути з Любляни передали Вифлеємський вогонь миру скаутам з Криту. Угорські скаути передали вогонь 32 осередкам у Румунії. Скаутська група з Німеччини (Пассау) вперше перейняла традицію Вогню.
1992 рік Скаути з Інстбруку розповсюдили вогонь до південного Тіролю, а ті, в свою чергу, поширили Вогонь по всьому південному Тіролю. Скаути Відня передають Вогонь своїм італійським побратимам у Болоні, а ті розповсюджують Вогонь і по Валенсії. Словенським скаутам вдається принести вогонь до Спліту, Мастару і як кінцевий пункт – Сараєво. Завдяки тому, що Вогонь досягнув Варшави, він розповсюджується по цілій Польщі. Скаути (остаточно не з'ясовано до якої скаутської групи належали ці українські скаути, можливо вони були пластунами - прим.) Києва і Одеси вперше переймають Вогонь! 1993 рік Вифлиємський вогонь після 40-ка годинного випробування потрапляє до Москви завдяки Бертлю Грюнвальду. Вже звідти вогонь потрапляє у Смоленськ і Кострому. Російським скаутам вдається поширити вогонь на Владивосток. Завдяки будапештським скаутам Вифлеємський вогонь миру побачило Закарпаття, частина Сербії і Бєлград. Скаутам з Криту вдається поширити Вогонь по всіх осередках країни. Вперше Вогонь потрапляє в Ліхтенштейн (Цюріх). Скаути з Люксембургу раптово долучилися до участі у передачі Вифлеємського вогню миру. Із Польщі вогонь поширився по всій території Латвії і Литви. Вогонь поширюється по всій Італії (Парма,Трієст). Віденські скаути несуть вогонь до Гамбургу, Пассау, Касселя і Ганновера (Німеччина).
1995 рік Завдяки сеньйорам-скаутам Німеччини вогонь потрапляє до Швеції, а звідки розповсюджується з допомогою скаутів з Люксембургу до Нідерландів та Франції. У Відні відбувається «Мирна розмова» між делегаціями скаутів, яка закінчується «Резолюцією щодо Вифлеємського вогню миру».
1996 рік Скаути з Угорщини транспортують вогонь до Бухаресту. Румунські скаути з Іази їдуть до Відня, щоб перебрати вогонь у австрійських скаутів. Італія продовжує розповсюдження Вогню по всій території – Неаполь, Рим, Мілан, Валенсія. Вогонь потрапляє також до Женеви. Завдяки німецьким скаутам вогонь потрапляє до Ессена, Дортмунда, Бремена і Гамбургу. Вогонь був принесений у найвіддаленіші куточки Данії і Норвегії, у Великобританію – Йорк, Корнвал. Едвін Ґрюнберг їздив на свому старенькому джипі під час 30-ти градусного морозу через Мінськ, Брест, Смоленськ аж до Москви, потім до Нижнього Новгорода. Російські скаути, розповсюдили Вогонь до міст, віддалених на північний-захід від Москви на відстані 1200км, які знаходяться аж над Полярним колом!!! 1997 рік З Англії розповсюдили вогонь до Уельсу, Шотландії та Ірландії. Через Німеччину Вогонь вкотре потрапив до Данії, Швеції та Бельгії, а звідти вже до Бельгії і Нідерландів. Особливі здобутки здійснив скаут з Румунії, завдяки якому Вогонь потрапив у всі куточки цієї країни, а також подорожі Ґрюнберга, який на своєму автомобілі подолав більш ніж 6800 км, щоб передати вогонь до Росії.
1998 рік Передача Вифлеємського вогню миру відбувалася вже вдесяте – преса, радіо, телебачення широко розповсюджували інформацію про це важливе дійство. Публікувалися фото, звіти, статті…У Німечинні була організована високого рівня акція розповсюдження Вогню – скаути Німеччини понесли Вогонь у 381 місто (!). В Італії 4 скаутські організації розподілили між собою відповідальність за окремі території і рознесли вогонь по всій країні. У Південному Тіролі була вперше організована акція розповсюдження Вогню миру по сиротинцях країни. Подібні акції були проведені в Угорщині, Словенії, Словаччині, Криті, Польщі, Люксембургу, Ліхтенштейні. Свій шлях Вогонь продовжив у Данії, Швеції, Білорусії, Україні, Литві і два рази перетнув Полярне коло (Швеція і Фінляндія..). Подальше розповсюдження відбувалося у Англії, Шотландії, Уельсі та Ірландії, Чехії, Норвегії, Бельгії та Румунії. Загалом Вифлеємський вогонь миру потрапив у 22 європейські країни завдяки добрій скаутській традиції.
1999 рік Була поставлена нова висока мета: Барселона і Палермо. Делегація іспанських скаутів, яка складалася із п’яти осіб, вирушила у зимову пору до Відня, що привезти звідти Вогонь миру до Іспанії. Італійська делегавція, яка вже протягом багатьох років «знала шлях до Відня», організувала під проводом Фабіано Марцарелла розповсюдження Вогню не лише по території Італії, але й зробила значний стрибок, щоб забезпечити жителів Сицилії Вогнем з Вифлиєму. Цього року вперше можна було побачити у Відні скаутів з Бельгії. Особливою подією було розповсюдження німецькими скаутами Вифлеємського вогню. Того року у Німеччині був запроваджений рік «Всіх святих», і пфадфіндери (німецькі скаути - прим.) домовилися із скаутами Австрії, щоб цього року Вогонь одразу з Вифлиєму привезли не до Відня, а до Франкфурта. Завдяки співпраці верховентства церкви Німеччини та старших пластунів і сеньорів, Вифлеємський вогонь був розповсюджений у найвіддаленіші куточки Німеччини. Близко 10.000 пфадфіндерів Німеччини принесли Вогонь миру більш ніж 100.000 родинам і оселям. Лише цією сухою статистикою неможливо передати всього духовного піднесення, яке панувало під час цієї акції. Чого вартують лише радісні усмішки, вдячний погляд, щире «Дякую», сердечні запрошення, надлюдське бажання і сумління принести Вогонь до кожної оселі! Це піднесення можна вкласти у ці кілька простих, і водночас глибокі слова "…нести мир і спокій людям доброї волі по всій Землі… від імені всіх скаутів і скауток. Бертль Ґрюнвальд. Відень, Австрія. "
2001 рік На тогорічній міжнародній зустрічі католицьких скаутських об’єднань Європи і Близького Сходу, яка відбувалася у Варшаві було поставлено за мету розширити територію, по якій би розповсюджувався Вифлеємський вогонь миру. Цього року було заплановано принести Вогонь до людей, які ще не знали, що таке Вифлеємський Вогонь Миру і не мали можливості отримати його. Найвищим завданням акції передачі Вогню 2001, транспортування вогню делегацією зі скаутів Німеччини, Англії і США з Відня через Париж, Лондон, і в накінець норвезьким літаком через океан до Мену і Нью-Йорку. Вирішальним була передача Вифлеємського вогню шотландським скаутам в особі Альфреда Тровіка і Майка Кортнера. Наступними гарними і новими дистанціями стала Гренландія (завдяки швецьким скаутам), Сардинія (італійські скаути), Ісландія (датські скаути).
2002 рік Передача Вогню безпосередньо з Вимфлеєму за допомогою австрійських скаутів стала неможливою, внаслідок воєнного стану в тих краях. Один арабський юнак дістав вогонь з Вифлиєму, таємно передав його єврейським дітям, які транспортували вогонь авіа шляхом до Відня. У 2002 сталася подібна важка ситуація, якраз перед початком поїздки до Вифлиєму, стало відомо про терористичний замах, в якому загинуло 16 осіб. Не зважаючи на це, була сформована група паломників, яка вирушила до Єрусалиму та Вифлиєму. Родзинкою поїздки було запрошення бургомістра Тель-Авіву, велика кількість дискусій з представникам різних віросповідань і організацій, які намагаються забезпечити мирне життя Єрусалиму та Ізраїлю. У 2002 році вдалося вже втретє передати Вифилеємський вогонь миру до США. На цей раз безкоштовно, переліт забезпечила одна з міжнародних авіакомпаній в Брюсселі. Транспортування вогню з Відня до Брюсселя було організоване представниками «Скаутів Америки» у Німеччині і бельгійськими скаутами і скаутками. Несподіванкою було незмірне бажання скаутів Австрії летіти до США, щоб передати вогонь миру бойскаутам США. Курт Берґман, ініціатор акції «Світло з темряви» і священник Антон Фабер були також присутніми при цій передачі. Побратими з США з розумінням поставилися до такої ініціативи. Вони перебирали вогонь від австрійських скаутів вже двічі - вперше з ДЖФ-Кеннеді аеропорту, а другий раз в нью-йоркській церкві св. Патріка.
2003 рік Скаутинг святкує 15-ту річницю від започаткування розповсюдження Вифлеємського вогню миру. Під час тогорічної акції вдалося розповсюдити вогонь по таких країнах: Білорусія, Бельгія, Боснія і Герцоговина, Данія, Німеччина, Англія, Франція, Ірландія, Ісландія, о. Крит, Нідерланди, Норвегія, Польща, Румунія, Росія, Шотландія, Швеція, Словаччина, Словенія, Іспанія, Чехія, Україна, Угорщини, США! Ця акція розпочалася урочистим богослужінням у віденській Штефанкірхе, на якій було близько 1000 скаутів з 10 країн. Цього року вдалося запросити до Відня групу юнаків і юначку з Палестини, що було знаком єднання всіх скаутів світу. Того року було передано вогонь до Мальти та Гібралтару. Надзвичайно складним було транспортування вогню російськими скаутами з Нижнього Новгороду. Незважаючи на сніг і лід, вони перебрали вогонь з Білорусії, подолавши близько 420 км. 2004 рік Вкотре було передано Вогонь до США завдяки др. Томасу Ертгальтеру. Цього року у Відні знову відбулася урочиста літургія, на якій була присутня велика кількість скаутів з багатьох країн Європи. На цій службі у віденському храмі була присутня скаутка з Африки(!). Німецькі скаути приїхавши до Відня великою групою, зголосилися принести вогонь на всесвітній день молоді до Кьольну, на якому був присутній Папа. На акцію до Відня було запрошено Сандора Ґаєра з Бухаресту. Сандор, один з перших розповсюджувачів Вифлеємського вогню миру, він у люту погоду протягом 10 років розповсюджував вогонь серед угорських меншин у Румунії, вперше привіз вогонь до Бухаресту, подолавши до 500 км. Німецьких скаутів запросили до Кьольну на Марієнпляц, де відбувався всесвітній день молоді, на якому був присутній новий німецький Папа Бенедикт XVI. Всі були надзвичайно вражені передачею папі Бенедикту XVI Вифлиємського вогню миру. Переклад з німецької: Соломія Кейван
|
|